Zakażenie owsikami kojarzy się z dziećmi. Faktycznie, najwięcej zachorowań obserwuje się w żłobkach i przedszkolach, jednak to nie jest reguła. Po pierwsze, kiedy dziecko „złapie” owsiki, leczyć musi się cała rodzina. Po drugie, naprawdę każdy, niezależnie od wieku, może ulec temu zakażeniu.By połknąć jaja owsików, wystarczy zjeść nieumyty porządnie owoc. Jakiś czas później zaczniemy odczuwać pewne objawy, które niekoniecznie od razu skojarzą się nam z zakażeniem pasożytniczym. To może być, np. brak apetytu lub bóle głowy, które przypiszemy stresującemu trybowi życia.
Ta infekcja jest prawdziwą zmorą rodziców. Dlaczego akurat rodziców? Bo owsiki zwykle atakują dzieci, zwłaszcza te małe, żłobkowe i przedszkolne. Ale po nich zakażenie szybko rozprzestrzenia się w całej rodzinie, więc jeśli twoje dziecko zachoruje, leczyć się będziesz też ty.Jak rozpoznać owsicę? Spektrum objawów jest tu bardzo szerokie i dać do myślenia mogą nam zarówno zgrzytanie zębami, podkrążone oczy, jak i świąd odbytu. Mogą one świadczyć równie dobrze o innych stanach toczących się w organizmie. Wątpliwości nie będzie, gdy zobaczymy robaki w kale.
Niewiele osób dopuszcza do siebie myśl, że pasożyty ludzkie są zjawiskiem powszechnym. Wbrew błędnemu przekonaniu wcale nie dotyczą wyłącznie krajów trzeciego świata. Zdaniem WHO aż 85-90% populacji ma w sobie co najmniej jednego pasożyta. Zarazić się nimi można dosłownie wszędzie – nawet jedząc mięso. Choroby, do których może doprowadzić obecność pasożytów w naszym organizmie, mogą skracać życie nawet do 25 lat. Warto więc natychmiast reagować, jeśli tylko zauważymy te niepokojące objawy.
Owsiki są pasożytami z grupy nicieni. Najczęściej mówi się o nich w kontekście zakażeń wśród dzieci, lecz ten problem ma także wielu dorosłych. Owsica nie tylko powoduje dyskomfort, lecz jest również realnym zagrożeniem dla całego organizmu. Jak rozpoznać, że doszło do tego rodzaju infekcji i jak leczyć ją domowymi metodami?